Sunumun Odak Noktası

Sunumun odak noktası, ilk bakışta anlatılmak istenen konu olarak görünse de bütün olarak ele alındığında anahtar görselleri, animasyonları ve içeriği bünyesinde tutar. Bu yazımda müşterinin kreatif süreçte nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin ip uçlarını sizinle paylaşacağım.

  1. Kendinizi ve işinizi doğru tarif edin

Projeyi oluşturuken taslak sunumunuzu kreatif ekibe doğru tarif edebilmeniz işin en önemli kısmıdır. Zira tasarım, anlatılmak istenen içeriği yansıtmalıdır. Hayal gücünüzde yarattığınız fikri, doğru kelimlelerle basit bir şekilde kreatif ekibe aktarabilmeniz süreci hızlandıracaktır. “Şık” olsun “Elit” görünsün gibi plaza dili tarifler inanın kafanızda canlandırdığınız işi tanımlamaya yetmez. Durumu daha net bir şekilde tarif edin. Örneğin; “mor renkli kocaman bir fil” söyleminde, herkes o mor renkli tombul fili zihninde hayal eder. Somut ve basit tarifler fikrinizi kolay bir şekilde anlatmanızı sağlar. Emin olun tasarımcılar kafanızda yarattığınız fikri hayal güçleriyle birleşitirip sizi kusursuz bir sonuca ulaştıracaktır. Tabi siz onun hayal gücüne prangalar vurmazsanız!

Bir de bu sürecin yönetim kısmına göz atalım. İstediklerinizi doğru tarif ettiniz fakat süreç içerisinde yaşanan iletişim kopukluğu, eksik bilgi aktarımı, yanlış istekler ve çözümsüz denemeler yüzünden problemler yaşıyorsunuz. Bu durumda sunumu yapacak kişinin isteklerinin birincil ağızdan dinlenmesi ve direkt kreatif ekibe aktarılması yaşanan kaosu önleyecektir. Unutmayın ki tasarlanan sunum, anlatıcıya kol kanat germeli onu zora sürüklememelidir.

  1. Organizasyona bütünüyle hakim olun

Sunumunuzun hedef kitle bilgisini (sektör, departman vs.) tasarım ekibine detaylarıyla birlikte mutlaka aktarın. Ayrıca bu kitlenin kolayca anlayabileceği anahtar görselleri ve animasyon stilini kendi tecrübenizden ifade edin. Ön anlatımınızı bu şekilde detaylandırırsanız yaratıcı tasarım süreci daha hızlı şekil alır ve dinleyici sunumdan sıkılmaz, sonuna kadar da takip etmeye devam eder.

Ayrıca etkinliği üstlenen organizasyon firması ile sunumunuzu tasarlayacak olan kreatif ekibin mutlaka iletişim kurmasını sağlayın. Zira sunumun yansıtılacağı sahnenin detayları, ekranların teknolojik özellikleri, salon büyüklüğü vs. gibi tüm teknik detaylara kreatif ekibin de hakim olması gerekir. Bu hakimiyet projenin omurgasını oluşturur. Son dakika sürprizler yaşamak istemiyorsanız bu iletişime özen gösterin. Sahne boyutu gibi detayları farkındaysanız saymadım bile; bilirsiniz ki hiçbir yemek soğansız olmaz.

  1. İşi profesyonel ellere bırakın

Tasarımın planlama sürecinde müşteriden gelen istekler çok önemlidir. Müşterinin iş üzerindeki hakimiyeti sayesinde yaptığı yorumlar yeri gelir ekibe farklı bir yön bile verebilir. Fakat tasarıma fazla müdahale edilmesi işin profesyonellikten uzaklaşmasına sebep olur. Örneğin; bir doktora ameliyatının nasıl yapması gerektiğini sizin anlatmanız mümkün değildir. Hekimin bilgi ve eğitimine güvenirsiniz ve sorgulamazsınız. Sizin de bu durumda yapmanız gereken profesyonel davranış şekli, iş ortağınıza güvenmek ve onun profesyonel bakış açısını dikkate almaktır. Bu yüzden karşınızdaki tecrübeyi önemseyin ve ona güvenin.

  1. İşi asla küçümsemeyin

Zamanlamayla ilgili aciliyetler göz önünde bulundurulur, fakat yapılan işin zaman planını en iyi o işi yapan bilir. “Hemen değiştiremez misiniz”, ”İki dakikalık iş halbuki”, “Kopyala yapıştır yapsanız?” gibi istekleriniz işinizin ömrüne ve kalitesine zarar verir.

  1. Bütçe, zaman, mükemmel tasarım üçgeni

Bu üçlü hem müşteri hem de tasarımı yapacak kreatif ajansın vazgeçilmez sorunsalıdır. Aralarında güçlü bir bağ vardır. Birinin dengesiyle oynadığınız zaman anında diğer ikilinin değerleri değişir. Örneğin; bütçeniz yok, acil iş istiyorsunuz ama mükemmel tasarım çözümü bekliyorsunuz. İnanın “aladdinin lambası” bile bunu yapamaz. Kreatif sunum tasarımı; bütçe ve bol zaman ister. Kim size az paraya ödüllük iş çıkaracağım derse kesinlikle inanmayın ve 155’i arayın.

  1. Tasarımda uyuma dikkat edin

Tasarımda kusursuzlukta renk uyumunun da önemi büyüktür. Doğada bile karşılığı olmayan renk seçimlerinizi yan yana getirmemeye dikkat edin. Bu konuda yine profesyonel gözlere güvenin. Sıcak, soğuk, zıt renklerin bilgisine yine onlar hakimdir. Kendi kişisel renk beğenilerinizi kurumsal bir sunum üzerinde test etmeyin. Vermek istediğiniz mesajın doğru ve okunaklı renkelere sahip olması, hem algıyı kolaylaştırır hem de tasarımsal bütünlüğü sağlar.

Tasarım anlayışı teknolojiyle geliştikçe yenileniyor ve kendine sürekli yeni bir dil üretiyor. Animasyon alanında da yeni fikirlere açık olup farklı tasarım anlayışlarını denemek size ve markanıza değer katacaktır. Yenilikten korkmayın ve denemekten çekinmeyin.

  1. Job’s gibi isteyin

“İyi tasarım mümkün olduğunca az tasarım” der Braun markasının yaratıcısı Dieter Rams. Başarılı markaların arkasında algıyı kolaylaştıran bir sadelik vardır. Burada ulaşmanız gereken en önemli nokta tasarımda yalın olabilmektir. Karışık bir tasarım algıyı zorlaştırır. Dünya devi markalar bile insanları dikkatini yalın basit ve temiz bir tasarım diliyle yakalarlar. Söylemek istediğiniz mesajı ön plana çıkarmak, tasarımı detaylardan uzak tutmaktır aslolan. Örneğin; bir ilanda ürün dışındaki herşey ilanda söz sahibi olmuşsa emin olun ki o ilanın başı derttedir. İlanın kendi içersinde bu kadar kayboluşunun sebebi ise arka planda yorum yapan birçok kişinin olmasıdır. Tasarımda söylemek istediğiniz sözden fazlasını söylemeye çalışmayın.

Farklı bir yönden değerlendirirsek sadelik her zaman kolay ulaşılabilen bir tasarım dili değildir. “Bunu ben de yaparım” algısı sizi esir almasın. Picasso bile eserlerinde çocuklarının hayal gücünün zenginliğine ve basit ama bir o kadar yaratıcı çizgilere ulaşabilmek için yıllarca çabalamıştır. Tasarım bomboş dendiğinde bir an düşünün acaba neden boş, sebebi sadeliğin gücüdür. Çünkü az kalabalığı olan anlatımlar izleyici tarafından daha kolay ve net anlaşılır.